MASOPUSTNÍ TRADICE V MORAŠICÍCH
V posledních pěti letech se Masopustní tradice v obci odehraje ve dvou víkendech, s tímto scénářem. Obvykle druhou sobotu před Popeleční středou projde celou vesnicí průvod masek – po morašicku zvaných maškar, čítající i více jak 15 masek. Po delší časové odmlce, kdy tato tradice zapadla, skupina nadšených lidí klonících se k hodnotným lidovým tradicím, tento zvyk v obci znovu oživila. Maškary za doprovodu harmoniky a ozembuchu obejdou celou ves, zpívají, tančí s občany a dělají taškařice. Jedna z maškar táhne malý žebřiňák, do kterého se dávají vykoledované salámy, párky uzené maso a jiné dobroty. Koledníci pak pochutiny zkonzumují večer v místní hospodě za družné zábavy a neutuchajícího zpěvu. Akce má po celé vsi velký ohlas. Pamětníci se ve své mysli vracejí do svých mladších let.
Týden poté se v morašickém kulturním domě koná večerní rej masek při již tradičním masopustním plesu dospělých. Za doprovodu dechové hudby vpochodují maškary do sálu. Tvůrci masek při přípravě a výrobě musí prokázat nápaditost a šikovnost. Jeden a půlhodinový rej končí odmaskováním a slavnostním závěrečným pochodem masek kolem sálu, doprovázeným neustálým potleskem a bouřlivým aplausem. Pak masopustní veselice pokračuje volnou zábavou. O půlnoci jsou k vyzvednutí výhry z tomboly. Výher je v ní hodně přes 100.
Následující den v neděli odpoledne mají svůj maškarní ples i místní děti. Program se skládá hlavně z dětských soutěží a opět bohaté tomboly. Po oba víkendové dny se zdejší kulturní dům stává opravdovým centrem nefalšovaného vesnického masopustního veselí.